sysadmin – Instalacja aktualizacji XenServer za pomocą interfejsu linii poleceń XE

Firma Citrix Systems wydając XenServer w wersji 6.2 poinformowała, że od tego momentu ich produkt będzie w pełni otwarty. Umożliwiło to używanie ich hipernadzorcy typu pierwszego w pełni legalnie wraz ze wszystkimi jego dobrodziejstwami. Powstał przy tym problem z instalowaniem aktualizacji przy wykorzystaniu graficznego interfejsu zarządzania XenCenter. Tylko użytkownicy posiadający płatną licencję mogą wykonywać aktualizacje bez problemów. Na szczęście z pomocą przychodzi interfejs linii poleceń o nazwie XE.
Tutaj należy wspomnieć, że w przypadku XenServer w wersji 6.5 problem ten zniknął. Firma Citrix umożliwiła aktualizacje nawet tym użytkownikom, którzy nie posiadają ważnej licencji. Polecam wykonanie aktualizacji środowiska XenServer do wersji 6.5.
W tym artykule dowiesz się jak zainstalować aktualizacje XenServer na wszystkich hostach w puli przy wykorzystaniu interfejsu linii poleceń XE.

Instalacja aktualizacji XenServer za pomocą interfejsu linii poleceń XE

  1. Pobierz żądaną aktualizację na dysk lokalny.
  2. Wyodrębnij pliki z archiwum ZIP. Powinieneś uzyskać dwa pliki, np: XS62ESP1024.xsupdate oraz XS62ESP1024-src-pkgs.tar.bz2. Pierwszy z plików z rozszerzeniem .xsupdate to interesująca nas aktualizacja. Drugi plik z rozszerzeniem .tar.bz2 to archiwum zawierające pliki źródłowe aktualizacji.
  3. Uruchom wiersz poleceń systemu Windows z uprawnieniami administratora oraz przejdź do lokalizacji w której zainstalowany jest XenCenter. Domyślna lokalizacja to: C:\Program Files (x86)\Citrix\XenCenter\
  4. Wgraj aktualizację (plik z rozszerzeniem .xsupdate) na Pool Master przy pomocy następującego polecenia:

    xe patch-upload -s <nazwa_hosta> -u root -pw <hasło> file-name=<ścieżka_do_pliku>\XS62ESP1024.xsupdate

    Gdzie:
    <nazwa_hosta>: adres IP lub nazwa DNS hosta Pool Master.
    <hasło>: hasło użytkownika root.
    <ścieżka_do_pliku>: ścieżka do pliku, w której wyodrębnione zostały pliki aktualizacji.

  5. Po pomyślnym wgraniu pliku aktualizacji na Pool Master, w wierszu poleceń zostanie zwrócone UUID (np: eec643a0-9c77-4026-bb8b-5fff27871b8a). Skopiuj UUID do schowka.
  6. Zainstaluj aktualizację na wszystkich hostach w puli, podając UUID żądanej aktualizacji przy pomocy następującego polecenia:
    xe -s <nazwa_hosta> -u root -pw <hasło> patch-pool-apply uuid=<UUID>

    Gdzie:
    <nazwa_hosta>: adres IP lub nazwa DNS hosta Pool Master.
    <hasło>: hasło użytkownika root.
    <UUID>: skopiowane uprzednio UUID aktualizacji, którą chcesz zainstalować.

  7. Zweryfikuj czy aktualizacja została zainstalowana poprawnie przy pomocy następującego polecenia:
    xe patch-list -s <nazwa_hosta> -u root -pw <hasło> name-label=<nazwa_aktualizacji>

    Gdzie:
    <nazwa_hosta>: adres IP lub nazwa DNS hosta Pool Master.
    <hasło>: hasło użytkownika root.
    <zazwa_aktualizacji>: nazwa pliku aktualizacji, która została zainstalowana, np: XS62ESP1024.

  8. Jeśli aktualizacja w wyniku powyższego polecenia została zainstalowana poprawnie, w linii o nazwie hosts (SRO) powinny zostać wypisane wszystkie hosty będące w puli.
  9. Aktualizacja nie przyniesie efektu dopóki wszystkie hosty będące w puli nie zostaną ponownie uruchomione. Jeśli w puli masz więcej niż jeden host, możesz migrować działające maszyny z hosta, który będziesz uruchamiał ponownie. Dzięki temu zachowasz ciągłość usług działających na maszynach wirtualnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *